"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yapay Zeka (AI)

Herkese merhaba, uzun bir aranın ardından, final sınavlarını bitirerek melikebayramworld.com’a geri döndüm ve aranın ardından yayınlayacağım yazının televizyonlarda da sıklıkla dile getirilen Yapay Zeka (Artificial Intelligence) ile ilgili olması gerektiğini düşündüm.

“Yapay Zeka nedir” sorusuna cevap vermenin dışında “Yapay Zeka kullanımı ve yapay zeka ne kadar hayatımızda yer alır?” sorularına cevap verecek bir yazı oluşturmaya çalıştım. İyi okumalar.

Bu yazımda oldukça faydalandığım ve daha önce sık ziyaret etmediğim için kendime kızdığım bu siteyi de mutlaka ziyaret etmelisiniz. https://www.endustri40.com/

İlk olarak o klasik 5N1K’nın “Ne” sorusuna cevap verelim.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka insana özel davranışların (mantık yürütme, konuşma, hareket etme…) bilgisayarlar tarafından sergilenmesini sağlayan yazılımsal ve donanımsal sistemler bütünüdür.

Yapay Zeka, OECD raporuna göre; potansiyel anlamda en yıkıcı etkiye sahip ve önemli riskleri içinde barındıran yeni teknolojiler arasında gösterilmektedir.

Yapay zekanın şu an içerisinde bulunduğumuz dünyayı yeniden şekillendiriyor olması da bu yıkıcı etkinin bir habercisi olmalı.

Bizi bizden daha iyi yönetebilir mi?

Neden Yapay Zeka?

Normal olarak insan zekâsını gerektiren görevleri yapabilecek makineler geliştirerek insan hayatını kolaylaştırma amacını gütmektedir.

Dahası günlük yaşamda, net kararlar verebilmek için de ilerleyen süreçlerde kullanılabilir. Go oyununda gördüğümüz gibi eğer daha fazla bilgiye erişebilirlerse, gerçek hayatta bize göre olduğunca iyi kararlar alabilecekler.

Kısaca, Yapay zekâ araştırmalarının amacı, insan doğasında gözlemlenen ve akıllı davranış olarak adlandırılan davranışları gösterebilen bilgisayarlar yapmaktır.

Nasıl?

Nasıl sorusunda Yapay Zeka’nın hangi işlemler ile hayata geçirileceğine değineceğiz.

Yapay Zeka çalışmalarında, büyük pay Deep Learning dediğimiz “Derin Öğrenme” kısmına ayrılmaktadır. Günümüzün değer gören teknolojilerinden Makine Öğrenmesi (Machine Learning) varyasyonlarından olan Deep Learning, insanı taklit edebilen bir bilgisayar modellemesi olarak karşımıza çıkıyor.

Araçtan araca ( D2D – device to device) iletişim uygulamaları endustri40.com) , akıllı şebekeler, boş park alanını bulabilen ve sürücüsüz giden araçlar gibi sistemlerin geliştirilmesini sağlayan Deep Learning, çok katmanlı yapay sinir ağlarının oluşturulması ile çeşitli durumları algılayabiliyor.

Derin öğrenmeyi de kapsayan Makine Öğrenmesi, yapay zakanın vazgeçilmez bir başka başlığını oluşturur.

Makine öğrenmesi, makinenin varolan verilerle mantıklı ve rasyonel çıktılar oluşturmasını sağlayan algoritmalardır.

Örnek verecek olursak; bir kırtasiyede müşterilerin alışveriş alışkanlıkları ile ilgili algoritma yazılıyor. Bu algoritma; renkli post-it alan müşterilerin aynı zamanda renkli kalemler aldıkları bilgisini veriyor. Bu durumda post-it alanı ile renkli kalemler birbirine yakınlaştırılıyor ve satışlarda yükseliş görülüyor. Aynı durumu marketlerde cipslerin yanına kola standlarını yerleştirerek de görebiliriz.

Yapay Zeka’nın bir başka alt başlığı sanırım Yapay Zeka Programlama Dilleri olmalı.

En popüler ve uygulama da olan dil Python olarak bilinir. Python’ı  eski yazılım dillerinden biri olan Lisp , Prolog, C++ ve Java takip eder.

Tabiki, yapay zeka programlama için kullanılacak dil genel olarak hangi alt alan üzerine yoğunlaşacağınıza ve hangi özelliklere ihtiyaç duyduğunuza göre değişmektedir.

Ne zaman?

Yapay Zeka’ya ne zaman sorusunu sormak iki farklı şekilde olabilir “Ne zaman Yapay Zeka kavramı hayatımıza girdi” ve “Ne zaman geçerliliğini kaybedecek?”. Başlangıç ve son …

Belki de Yapay Zeka insanlığın var olduğu andan itibaren hayatımızda vardı. (Yunan Mitolojisinde. mitolojik kahramanlar arasında yapay zekaların var olduğu da biliniyor.)fakat insanlar Yapay Zeka’ya 1600’lü yıllardan itibaren yayınlanan bazı kitaplarda yer vermiştir.

1950 yılında Alan Turing (ki bu kişi pek çok yönden Yapay Zeka’nın babası sayılır);

“Makineleri itaatkâr bir pozisyonda tutabiliyor olsak bile -örneğin güç ünitelerini stratejik anlarda kapatarak- insan türü olarak bizler çok aşağılanmış gibi hissedeceğiz.” Sözünü söyleyerek 70 yıl önce günümüz sorunlarından birine değinmiş gibi görünmektedir.

Ve Yapay Zeka’nın sonuna gelecek olursak. Var olan 2 görüşten biri ; Yapay Zekan’nın insanlık için çok değerli olduğunu söyler, diğeri ise insanlığın sonunu getireceğini belirtir. Ben de diyorum ki eğer Yapay Zeka’nın bir sonu olacaksa ya bunu insanlar hayatlarını kurtarmak için yapacak (çeşitli bilim kurgu filmlerini hatırlayalım) ya da geçmişten bugüne kadar nasıl ki her teknoloji olağan süreçte yerini yenisine bıraktıysa Yapay Zeka’da yerini şu an öngöremediğim o teknolojiye bırakacaktır.

Komutları zekice izleyen makineler yani “Yapay Zeka” insanların tercihlerini öğrenen bir sistemde var olacak. Pekiyi duyguların var olmadığı bir karar mekanizmasına sahip bu makineler, bizlerin isteklerini, ilgi alanlarını ve tercihlerini bilirken bizlerden daha doğru kararlar vermemeleri için ne gibi sebepler olabilir?

Yazımı bu soruyla bitirmek istememin nedeni şu an sizinle paylaşacağım ve yazımın içinde de bazı kesitlerini paylaştığım TEDx konuşmasını da dinleyerek Yapay Zeka öğrenmenizi bu yazıyla sona erdirmemenizdir.

Keyifli araştırmalar…

“Süper zeki makinelerden önce bunu eksiksizce yapmalıyız. ”

                                                                                                      Stuart J. Russell 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir