"Enter"a basıp içeriğe geçin

Is There Any Parallel Universes?

10 Nisan Çarşamba günü Türkiye saati ile saat 16.00 ‘te tüm dünyada eş-zamanlı bir basın toplantısı düzenlendi. Bilim Dünyası açısından tarihi, onların betimlemesi ile çığır açabilecek büyük bir toplantı olarak lanse edildi.

Basın Toplantısı ne hakkındaydı?

Kara Delikler.

Kara Delikler

Daha öncesinde bu şekilde gördüğümüz fotoğraflar çeşitli denklemler ile simülasyon olarak oluşturulmuş resimlerdir. Ya şimdi?

Kara delik neydi?

Uzayın en bilinmez noktalarından biri / biriydi.

Kara delikler Einstein’in 1916 yılında yayımlanan izafiyet (genel görelelik) kuramı ile tanımlanmıştır.

Ve basit anlamda kara delikler;

Çok büyük kütleli olan ve çok güçlü çekim kuvvetleri sebebiyle kendilerine belli mesafede bulunan her şeyi yutan kozmik yapılardır. Işık bile bundan kaçamıyor.

Ben bir de Wikipedia tanımlamasını vermek istiyorum.

Kara delik, astrofizikte, çekim alanı her türlü maddesel oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan kütlesi büyük kozmik bir cisimdir.

Kara deliklerin ışık yaymadıkları için kara delik olarak adlandırıldıkları biliniyor. Ve kafa karıştıran bilgilerden bazıları da, kara deliklerin 3 boyutlu olmayıp sıfır hacimli olduklarının kabul edilmesidir.

Kara delik nasıl oluşur?

Birkaç farklı şekilde oluşabilirler. Bunlardan birisi yıldızların çökmesidir. Herhangi bir gökcisminin iç basıncı kendi kütleçekimini yenemezse cisim çökmeye başlar ve karadelik oluşturur.

Basın toplantısının amacı neydi?

Is there any parallel universe? (Herhangi bir paralel evren var mı?)

Bilim insanları bu ve buna benzer çeşitli sorulara cevap aramaktaydı. 20 yıldır bu tür konulardan yoğun bir şekilde çalışan bilim insanları , Nisan 2017 tarihinden bu yana tamamen bir kara deliği görüntülemeye odaklanmıştır. Bugün ki toplantıda konuşmacılardan birinin verdiği bilgiye göre şu şekilde bir çalışma süreçleri olmuştur.

“Bu süreçte birbirinden bağımsız çalışan çeşitli bilimsel gruplar oluşturduk ve böylece insanlarda oluşacak farklı görüşlerden ve ön yargılardan kurtulmaya çalıştık. Her bir gruptan gelen verileri ayrı ayrı değerlendirdik.”

Ufak bir not şeklinde bırakayım ; 40 farklı ülkeden 200’den farklı bilim insanı bu zafere ulaşma noktasında ter döküyor.

Evrendeki en tuhaf görsellerden biri ; Messier 87 (Başak takımyıldızı yönünde yaklaşık 52 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan dev bir eliptik gökada) M 87 ‘nin merkezindeki kara delik

M87 komşu galaksisinin çekirdeği ; Uzay-Zamanın bir deformasyonu ile ortaya çıkan bir görüntü. Ve 2 yıllık yoğun bir emek …

100 milyon km çapında olan bu kara delik bizim dünyamıza yaklaşık 55 milyon ışık yılı uzaklıktadır. (5.060.544.700.000.000.000.000.000.000 km – 5 oktilyon 60 septilyon 544 sekstilyon 700 kentilyon kilometre mesafe )

Bu görüntü nasıl elde edildi ?

Basın toplantısında Event Horizon’un 2017 yılından beri çeşitli fotonlar yakaladığı belirtildi.

Dünyanın çeşitli yerlerinde ( Güney kutbu , Güney Amerika-Şili … ) bulunan birbirinden farklı özelliklere sahip bir çok radyo teleskoplar ( parabolik iç bükey çanaklarını bulunan cisimler ) kara delikten gelen fotonları yakalıyordu.

Bir çok zorluğu bulunan bu işlemde 2 yıllık gibi süreçte böyle bir sonuç alınması gerçekten etkileyici. Örneğin , Güney kutbundaki hard disklerin bir merkeze getirilmesi için aylarca beklenmesi gerekebilirdi Çünkü orada kış yaşanırken ulaşım gerçekten zor olmuş olmalı ve bunlardan veri almak için yerküre de havanın her yerde açık-berrak olması gerekiyormuş, bir başkası da veriler çok büyük yer kaplıyormuş. Hem taşıma hem de koruma – biriktirme noktasında ilkel yöntemler kullandıklarını belirttiler. Alınan veriler atomik saatler yardımıyla senkronize ediliyor ve Süper bilgisayarlardan destek alınarak yorumlanıyor.

Son olarak ; Massachusetts Teknoloji Enstitüsü – AMERİCA ve ALMANYA Bonn üniversitesindeki 2 işleme merkezinde bu veriler biriktirilerek işlenmeye başladığı belirtildi.

Einstein bile izafiyet teorisi ortaya koyarken tam olarak neyi keşfettiğini fark edememiş gibi görünüyor.

“Bilimin bağımsızlığına derinden inanıyoruz.” Açıklaması basın toplantısında yer alırken fon noktasında bu tür bilimsel çalışmaların yeterli desteği bulamadığı açıklandı. Ve hem siyasi faktörler hem de genel anlamda insanlar için bilimi asıl konu yapmamız için bilgilendirildi. Kurtarıcımızın bilim olduğu sık sık dile getirildi.

10 Nisan 2019-Youtube-Black hole breakthrough

Bizim Galaksi’mizin merkezinde ki kara delik yerine niye MS87 Galaksi’sinin kara deliği görüntülendi ?

M 87 galaksisinin ortasında yer alan kara deliği gözlemlemek bir kaç sebepten dolayı Samanyolu ( bizim galaksimiz ) Galaksi’sinin merkezinde ki kara deliği incelemekten daha kolay olacaktır. Bu sebepler ; bizim galaksimizdeki kara delik M 87 ‘den 1000 kat daha küçük, bize 1000 kat daha yakın ve bu sebeple 1000 kat daha hızlıydı ve bu şekilde bir kara deliğin fotoğrafını yakalamak oldukça zor olacaktı.

Konuşmacıların açıklamalarına göre, kara deliğin iki tarafı var iç ve dış taraf. Bilinen o ki iç kısımdan hiçbir şey dışarı çıkamıyor. Kara delik yuttuğu diğer her şeyi kendisine göre küçülttüğü ve küçülen her şeyin aynı boyutta küçüldüğü varsayılırsa aslında hiçbir şey küçülmemiş olabilir ve bu da başka bir boyutta – evrende yaşama imkanı sağlar.

Bugün ki açıklamalar gösteriyor ki belki de kara deliğin içinden çıkamayan o cisimler kara deliğin içinde de değiller. Kara delikleri keşfettikçe onların aslında ne olduğunu, nelere sebep olduklarını bir bir göreceğiz. Belki de kara deliklerin yuttukları cisimler kendi paralel evrenlerini bulmuşlardır. Ne dersiniz?

1979 yılında ilk kez bir grafik olan gösterimi yapılan Kara delikler, aradan 40+ yıl geçmişken 10 Nisan Çarşamba – 2019 tarihinden itibaren bilim insanlarımızın emekleri ve istikrarlı çalışmaları ile ortaya çıkıyor.

Ben de kendi adıma 44 milyon euro’luk destek almayı başarmış bu projeye sevinerek en hızlı şekilde size bu yazıyı hazırlamaya çalıştım. Umarım katkısı olmuştur.

Hepimizin bilime katkısı olması dileği ile şimdilik hoşçakalın.

Ayrılmadan önce son bir soru ;

100 yıl öncesinde teorisi yapılan bir şeyin şu andan itibaren 100 yıl sonraki halini düşünebiliyor musunuz?

Paralel Evren hakkında daha fazla bilgi

Daha daha fazla bilgi için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir