"Enter"a basıp içeriğe geçin

C# Console Örnekleri

Merhaba öncelikle, bugün C# console ile oluşturabileceğimiz bir kaç örnek programa bakacağız. Gelin başlayalım.

İlk programımız faktöriyel bulmak için olsun. Kullanıcının gireceği sayının faktöriyelini bulan program öncelikle faktöriyel mantığını anlamalıyız. Örnek üzerinden gidelim;

5 faktöriyel (5!) nasıl hesaplanır = 5*4*3*2*1 , başka bir örnek 8! = 8*7*6*5*4*3*2*1 şeklinde yani burada kullanıcının girdiği sayı değerinden başlayarak küçülen bir grup sayı olmalı ya da 1’den başlayarak kullanıcının girdiği değere kadar gitmesini sağlayacak bir mantık.

Öncelikle kullanıcıdan faktöriyelini bulmamızı istediği sayıyı öğrenmek için Console.Write ifadesi ile değer alıyoruz. Aldığımız değeri integer olarak atayarak onu sayı olarak sistemde tutmak adına Convert.ToInt32 diyerek kayıt altına alıyoruz.

Faktöriyel sonucunu sayısal bir değer olarak tutulacağı için onu da in Faktöriyel şeklinde tanımlayabiliriz.

Başta bahsettiğim gibi kullanıcının girdiği değerden başka diğer değerleri çağırabilmek için for döngüsü kullanalım.

Ve ardından sonucumuzu ekrana yazdırmak için şu ifadeyi kullanıyoruz.

WriteLine(“İşlem Sonucu : {0} ifadesinde ki {0} ın kullanımını açıklayalım; bu ifadeden sonra tırnak işareti ile metin kısmını bitirince bir virgül koyarak ardından gelen değerin {0} ifadesinin olduğu yerde gösterilmesini sağlarız. Yani {0} yerine faktöriyel sonucu gelecektir. Bir örnek daha verelim.

Console.WriteLine(“İşlem sonucu : {0} ve sizin sayılarınız : {1} ” , faktoriyel , int ) ; şeklinde yazdığımızda {0} yerinde fakroriyel sonucu {1} yerine int sonucu gelecektir. Ve son olarak F5’e basarak programımızı çalıştırabiliriz.

Video içeriği;

İkici örneğimiz; Programa verilen sayıları sıralayan program örneği

İlk olarak kullanıcıdan istediği 10 adet sayıyı girmesini sağlayalım. Ardından bu 10 adet sayıyı tutacak dizimizi oluşturalım. For döngüsü yardımıyla sayıları hafızada tutup kullanıyoruz.

Array.Sort ifadesi ile alınan sayıların sıralanmasını sağlıyoruz . Array.Sort Methodu tek boyutlu dizi ögeleri sıralar.

Video içeriği;

3. Örneğimiz; herhangi bir dizinin içine atanan sayıların ortalamasını alan program örneği

İlk olarak kullanıcın girdiği değerleri tutacak bir dizi tanımlamalıyız. Burada dizinin kaç elemanlı olduğunu belirtebiliriz ilk denememizde ardından toplam değeri ve ortalama sonucunu tutacak sayısal değişken tanımlaması yapmalıyız. Ortalama değeri tam sayı çıkmama ihtimaline karşın int yerine double değişkeni kullanabiliriz. Ve ardından For döngüsü vererek sayıları işleme tabi tutuyoruz.

Son olarak ortalamayı bulduracak formülümüzü yazarak readkey ifadesi ile tamamlıyoruz.

Evet bu 3 örneğimizde genel olarak kullanıcıdan veri girmesini isteyeceğimiz işlemler yaptık bir sonraki örneğimizde sistemin bu değerleri kendi atayarak aynı ve ya farklı işlemler yapmasını sağlayacağız. Herkese iyi çalışmalar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir