"Enter"a basıp içeriğe geçin

Altını Çizdiklerim #2 Mor İnek

Herkese uzun bir aranın ardından selamlar. Umarım sağlıklı ve huzurlusunuzdur. Mart ayından bu yana yani “pandemi” sürecinde kendime okuma alanları oluşturmaya ve sık sık okumaya çalıştım.  Genellikle roman ağırlıklı okumalar yapmış olmakla birlikte küçük kütüphanemde sanal ortama taşınmayı bekleyen onlarca altını çizdiğim kitabım vardı ve daha fazla bakışmak istemedim onlarla. Altını çizdiklerim serimizin 2. Kitabı “Mor İnek” ile karşınızdayım.

Seth Godin başarının anahtarının “Göze çarpmak için farklı bir yol bulmak “olduğunu söylüyor. Eğlenceli bir dille kaleme aldığı bu 201 sayfalık değerli kitapta şirketlere farklılaşmanın yolunu gösterirken küçük ve orta ölçekli girişimcilere de büyümenin anahtarını veriyor.

Gelelim altını çizdiklerime;

“İnsanların büyük kısmı ‘orijinal’ ürünü, yani çocukluklarından beri aşina oldukları ürünü isteyeceklerdir. Etkili, güvenilir, iyi bir ağrı kesici kullanan birinin, başka bir ilaç bulma arayışına girmesi ve bunun için zaman harcaması beklenemez.

“20 yıl önce işler farklı yürüyordu. O günlerde tüketicilerin zamanı çok, seçenekleri azdı. (…) Sonra kurallar değişti. İsteklerimizin karşılanması ağırlık kazandı. Daha fazlasını istemeyi öğrendik.”

“İyi bir teori geliştirmenin yollarından biri, gerçek dünyada neyin işe yaradığını incelemek ve farklı başarı öykülerinin ortak noktalarını araştırmaktır.”

.. Seth Godin, çarpıcı fikirlerin var olması konusunda bir sıkıntı olduğunu düşünmüyor daha ziyade o fikirleri hayata geçirme kararlığının eksik olduğunu belirtiyor.

“Teknolojinizi ve uzmanlığınızı kullanıp müşterileriniz için daha iyi ürünler geliştirmeye çalışmaktansa müşterilerinizi, ürünlerinizi daha verimli olacak şekilde kullanmaya teşvik etmelisiniz.”

  • Bir ürünün geleceği belirsiz ise yani gelecekte insanların onu aynı hayranlıkla kullanacağından emin değilseniz oyunun değiştiğini kabul etmenizin zamanı gelmiştir. Ömrünü tamamlamak üzere olan bir ürüne para harcamaktansa karınızı yeni bir şeyler yaratmak için kullanın. ( Kodak )

“İnsanlar sizi dinlemeye can atmıyor, zorla kendinizi dinletemezsiniz ama sizi kimlerin dinleme olasılığın daha fazla olduğunu hesaplayabilir, sonra da ürünlerinizle ilgilenmelerini sağlayacak can alıcı noktaları kullanarak doğru P’lerden oluşan bir kombinasyon yaratabilirsiniz.”

“Herkesin kendi derdine düştüğü bir pazarda kalabalıktan sıyrılmaya çalışmamak, sizi görünmez yapar.”

“Bizler yanlış bir şeye inandırıldık. Sanıyoruz ki eleştiri başarısızlık getirir. Kimse – ben ciddi bir eleştiri almak istiyorum- demiyor. Projeniz başka siz başkasınızdır. Projenizin eleştirilmesi demek sizin de eleştirilmeniz demek değildir. Projeleri hiç eleştirilmeyen insanlar sonunda mutlaka hüsrana uğrar. Farklı ve dikkat çekici bir şeyler yapmanın yegane yolu budur.”

“Sıkıcılık her zaman en riskli stratejidir.”

“Liderin yaptıklarının aynılarını yaparak onu yakalayamayacağınızı anlamalı ve lideri ancak farklılaşarak yakalayabileceğinizi bilmelisiniz.”

“Ölçüm yapmak, neyin ters gittiğini itiraf etmek demektir.”

“Yükseklerde uçmanın keyfini çıkarmak için sürekli dikkat çekici olmanız gerekmez. Starbucks bundan beş yıl önce farklı ve cazipti. Şimdi ise sıkıcı. Ama o ilk yenilik hareketi ve tutturdukları doğru yol, dünyada binlerce dükkanı olan bir işletme haline gelmelerini sağladı.”

Tabi unutmadan; Palm, Yahoo, Marriott, Marvel Comics gibi çeşitli isimler önce büyük bir başarı yakaladı, bir imparatorluk kurdu ve sonra yeni bir riske girmekten sakındı. Yeni bir deneme demek, onca ter dökerek elde ettiğiniz kazanımları riske atmak demektir…

“Fabrikalar birtakım kalite koşulları belirler ve onları tutturmak için çalışırlar. Bu sıkıcı bir şeydir. “Çok iyi” dediğimiz kavram artık günlük hayatta sıradan bir kavram olmuştur ve üzerinde pek konuşulmaz.” Yaptıklarınız çok iyiyse, bundan kendinizi çabucak kurtarmanız mümkün mü? – Üzerine düşünmeli çünkü farklı olmanın zıttı ‘çok iyi’dir.

Bazı tavizler, hiçbir şey yapmamaktan her zaman için daha kötüdür.” Örneğin yeni bir ürün çıkaracak kadar paranız yok en azından yeni bir slogan bulalım ya da mevcut müşterilerimiz yeni ürünümüze kızabilir daha radikal bir şey yapalım şeklinde düşünceler yani pazarlama gayretleri genelde bir tavizin sonucudur.

Süreç ve plan üzerine:

“Sistem son derece basit. Sivrileşin. Kendi kendinize ve ekibinize meydan okuyarak bu sivriliklerin neler olabileceğini belirlemeye çalışın ve sonra bunlardan hangisinin sizin istediğiniz pazarlama ve satış sonuçlarını getirebileceğini test edin.”

Bazı değerli sorular:

+ Sektörünüzdeki en çarpıcı ürünlerin bir listesini çıkarın. Onları kim üretiyor? Nasıl ortaya çıktılar? Ortaya çıkışlarını sağlayan süreci model alın. Kendi özgün ürününüzü oluşturmak için büyük bir adım atmış olursunuz.

+ Dur durak bilmeden yeni ürün ve politika prototipleri geliştirmeyi öngören bir kültür yaratabilir misiniz?

+ Gerçeği söylerseniz ne olur?

+ Maliyetleri sizden yüzde 30 daha düşük bir rakip yaratmanız mümkün mü? Mümkünse ne duruyorsunuz neden yaratmıyorsunuz?

+ Referanslar talep edildiğinde mi verilecek?

+ Sizin ürününüz tuzdan daha mı sıkıcı? Sanmıyorum. Ürünü (tanıtım imajını değil) değiştirecek ve hedef kitlenizin küçük bir kitlesine hitap etmesini sağlayacak 10 maddeyi sıralayın.

Eğer altını çizdiklerim sizlerin ilgisini çekebilmiş ve merak uyandırmışsa şunu söyleyebilirim çok daha fazlası onlarca örnek ile birlikte kitapta mevcut. İyi okumalar dilerim.

2 Yorum

  1. Bu kitabı okuduğun zamana ve okuduktan sonra kaleme alan eline sağlık Melike. Gerçekten önemli noktaların altını çizmişsin, okumak iyi geldi. Yazılarının devamını bekleyenler arasına katıldım ben de.
    Sevgiler,
    Ezgi

    • Çok teşekkür ederim Ezgi Hanım, sizin gibi güzel kalpli insanlara denk geldikçe daha fazla zaman ayırmaya motive oluyorum. İyi ki varsınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir